Newsletter 02.14

ZMĚNA JAKO PROCES

Nemůžeme vyřešit problémy,
pokud používáme stejný druh myšlení,
který jsme použili,
když jsme je vytvářeli.

Albert Einstein

Stanislav Häuser - Specialista na Spirálový management

Vážení přátelé, klienti, příznivci Spirálového managementu,

o letošní dovolené jsme navštívili Sequoya park v Californii, abychom na vlastní oči viděli největší žijící organismus na této planetě – Sherman tree – obří sequoyi, která je 2 200 let stará. Tento živý organismus překonal řadu dramatických událostí – zemětřesení, hurikány, klimatické změny a přesto neustále žije a roste. Jak vlastně živé systémy řídí proces změn? Můžeme se z principů úspěchu živých systémů něco naučit?

Co má dělat manažer, který vnímá, že jeho firma stagnuje, případně se zhoršují její ekonomické výsledky? Kdo za to může?! Zpravidla hledáme „omluvenku“ ve zhoršujících se tržních podmínkách, případně si myslíme, že to je vinou našich zaměstnanců, nebo… Prostě si vytváříme „seznam sviní“, které můžou za náš neúspěch.

Živé systémy si „omluvenky“ nevytvářejí, prostě vědí, že pokud se nezmění, nepřežijí! Darwin to vyjádřil následovně: „Nepřežijí ti největší  a nejchytřejší, ale ti, kteří se dokážou přizpůsobit.“ Prostě živé systémy přijaly změnu jako proces, který průběžně zvyšuje jejich konkurenční předpoklady.

Umíme se na naše problémy podívat z nadhledu? Umíme využívat přírodních principů, které umožňují živým systémům úspěšně se vyvíjet po milióny let? Můžeme se na firmu dívat jako na živý systém?

Základním předpokladem neustálého růstu naší firmy je pochopit evoluční princip – permanentní, neustálý, dynamický proces změn. Pochopit, že změnám musíme věnovat stejnou, ne-li větší pozornost, než provoznímu řízení. Pochopit, že proces změn – inovací se týká nejen našich produktů, ale především inovací firemních předpokladů – konkurenčního potenciálu.

Change management je v anglosaských zemích označován jako královská disciplína manažerských dovedností. Překlad change management = řízení změn však v našich krajích nemá přílišnou emoční váhu. Víte, že vývoj této manažerské disciplíny pokračoval a je označován jako systémová dynamika sociálních systémů?  Víte, že Spirálový management oba tyto přístupy integruje do podoby komplexní strategie a metodologie pro řízení firmy podle analogií živých systémů?

Principy Spirálového managementu potvrzují, že za naše úspěchy či neúspěchy může právě řízení procesu změn. Potřebujeme pochopit principy dlouhodobého úspěchu živých systémů – firem a organizací a efektivně řídit proces změn – inovací.

Přijďte na seminář MANAŽER EXCELENCE OPEN.

Přijďte se i vy seznámit s principy živých systémů v podobě Spirálového managementu.
Seznamte se  se zkušenostmi a výsledky 22 leté praxe našich klientů.
Načerpejte i vy novou inspiraci pro Váš osobní i firemní úspěch.
Přečtěte si reakce účastníků podzimního semináře, které následují.

Přeji Vám hodně úspěchů na Vaší cestě k excelenci.

Váš Stanislav Häuser

ME0214

 

 

 

 

Přinášíme Vám několik postřehů od účastníků semináře MANAŽER EXCELENCE OPEN.

Za hlavní přínos semináře a diskusního večera považuji:

  • Řízení změn jako proces. (Štefan Vereš, výkonný ředitel, Polleo Partners, s.r.o. Bratislava)
  • Postupné a srozumitelné uvedení do problematiky Spirálového managementu, jeho význam, praktické uplatnění a živý příklad jeho realizace ve firmě Borcad.
    (doc. Ing. Anton Trišč, Ph.D., MBA, technický ředitel, ZTS Strojárne s.r.o., Námestovo)
  • Ujistil jsem se, že je potřeba výrazně zlepšit práci s lidmi.
    (Ing. Vladimír Kubánek, výkonný ředitel, MSV elektronika, s.r.o. Studénka)
  • Rychlý a přesný manažerský nástroj, který lze snadno aplikovat v reálu + seznámení s konkrétní firmou, která Spirálový management využívá.(Ing. Petr Šalati, specialista, UNEX Slévárna a.s., Uničov)

Příští seminář se uskuteční 19. – 20. 5. 2015

Přihlásit se můžete již nyní na www.silmahsg.cz.

Těšíme se na setkání na semináři.